Szybko, coraz szybciej (USB 3.1 oraz USB 3.2)

Pomimo tego, że standard USB 3.0 w 2008 roku osiągnął granice technologicznego rozwoju, jak chodzi o prędkość transmisji danych z dysku twardego – inne urządzenia (np. oscyloskopy cyfrowe czy analizatory stanów logicznych) potrzebowały dalszego zwiększania przepustowości. Analiza naszego przykładu dotyczącego pliku filmowego powoli zaczyna tracić sens, ponieważ otrzymywane czasy zaczną wynosić ułamki sekund. Warto przyjąć zaokrąglenie, że dla standardowego interfejsu USB 3.0 o prędkości 5Gb/s transmisja 1GB (gigabajta) danych zajmuje poniżej dwóch sekund. Powyższy standard został nazwany SuperSpeed i oznaczany jest skrótem SS umieszczanym obok portu. Warto wiedzieć, że występuje również (choć rzadko) oznaczenie SS-5 oznaczające to samo.

W roku 2013 dokonał się kolejny skok technologiczny związany z opracowaniem standardu USB 3.1 zapewniający transmisję z prędkością 10Gb/s, co pozwala już na przesłanie 1GB danych w czasie krótszym niż 1 sekunda, a skopiowanie 1TB danych (rozmiar przeciętnego dysku twardego – z pełną prędkością, co nie zawsze jest możliwe) w czasie zbliżonym do 800 sekund, czyli około 14 minut. Nowy standard oznaczony został jako SuperSpeed+ oraz skrótem SS-10.

Tutaj trzeba wiedzieć, że po raz pierwszy nastąpiło trzęsienie ziemi (rok 2013), ponieważ wprowadzono nową nomenklaturę wycofując dotychczasową z użycia. Po raz drugi tąpnęło w 2017 roku z okazji premiery standardu USB 3.2.

Historię powyższych zmian nazewnictwa porządkuje poniższa tabela zawierająca wszystkie występujące historycznie wersje nazewnictwa. Aktualnie nazewnictwo oparte o USB 3.0 oraz o USB 3.1 jest przestarzałe i formalnie nie jest używane.

 

2008-2013

2013-2017

2017-nadal

USB 3.0 – 5 GB/s

USB 3.0

USB 3.1 gen 1

USB 3.2 gen 1

USB 3.1 – 10GB/s

nie opracowano

USB 3.1 gen 2

USB 3.2 gen 2

USB 3.2 – 20Gb/s

nie opracowano

nie opracowano

USB 3.2 gen 2×2

Wspomniany powyżej tabeli standard określany jako USB 3.2 wprowadził kolejne podwojenie szybkości transmisji – osiągnięto wówczas zawrotne 20Gb/s. Bardzo rzadko stosowana jest nazwa SuperSpeed++ (myląca może być ilość plusów), najczęściej korzysta się z określenia SuperSpeed 20, albo łatwego do wyprowadzenia skrótu SS-20.

Jak szybko przebiega transmisja danych w tym standardzie – przeliczmy. Otrzymamy przesył danych na poziomie 2.5GB/s, czemu jak chodzi o gromadzenie danych na dysku twardym sprosta już tylko najnowsza technologia oparta na nośnikach SSD, współpracujących z procesorem przez magistralę PCI-Express. Tutaj przesył 1TB danych zajmie niecałych 7 minut – piekielnie szybko!

Warto zwrócić uwagę, przy kupnie kabla USB 3.0, że bardzo rzadko na ich opakowaniach czy w opisach znajdujących się na stronach sprzedawców podana jest konkretna i rzeczowa informacja, jasno określająca pod jaką prędkość transmisji kabel został certyfikowany. Przy czym nie ma się co oszukiwać – najtańsze daleko-wschodnie kable niskiej jakości ledwo spełniają standardy interfejsu pracującego z prędkością 5GB/s. Tak więc jeśli dane przesyłają się w naszym odczuciu zbyt wolno
w stosunku do tego czego byśmy oczekiwali – warto przyjrzeć się jakości zakupionego kabla.

Kategorie