Jeśli producent płyty głównej szanuje standardy, a zapewniam że większość z nich to czyni, rodzaj gniazd USB zamontowanych na płycie głównej możemy łatwo rozpoznać kierując się kolorem, pióra umieszczonego w ich wnętrzu. To ten plastikowy element złącza, który (poza USB-C) wymusza prawidłowe włożenie wtyczki do gniazdka.
Standardowo przyjęto następującą kolorystykę:
biały – dla gniazd USB 1.0 / 1.1
czarny – dla gniazd USB 2.0
niebieski – dla podstawowych gniazd USB 3.0, czyli tych z prędkością transmisji 5Gb/s
czerwony – dla gniazd USB 3.0 o podwyższonej prędkości, czyli 10Gb/s oraz 20Gb/s
Czasami konwencja ta jest łamana, np. w przypadku drogich płyt gamingowych (służących do wyczynowego grania w gry komputerowe). Zdarza się wówczas, że np. jeśli stylistyka całej płyty jest czarno-czerwona unika się niebieskich gniazd, wstawiając takie zgodne z kolorystyka, jednak wówczas o jego charakterze świadczy umieszczony obok opis.
Występują również specjalne, charakterystyczne dla poszczególnych producentów kolory, oznaczające specjalne funkcje gniazd… zdarza się, że nietypowy kolor oznacza np. gniazdo, które umożliwia wyższy niż standardowy pobór prądu, co z kolei wpływa na szybsze ładowanie urządzenia podłączonego do tego gniazda. Funkcjonalność dodatkowa portów USB jest bardzo szeroka i czasem znaczenie niestandardowego rozwiązania trzeba sprawdzić po prostu w instrukcji obsługi.